Тропарь, глас 6:
Иже измлада Христа возлюбив / и верою к Нему приближся, / изнурил еси, в пустыни живый, многострадальное тело твое. / Тем, блаженне Сильвестре, со Ангелы ликовствуя, / моли Христа Бога мир мирови даровати / и буди помощник верою призывающим тя на помощь / и чтущим святую память твою.

Ин тропарь, глас 4:
Яко добр блаженнаго Сергия ученик, / вере и благочестию его подражая, / стяжал еси даров Духа Святаго сокровище / и силы многи соделал еси о Господе / во спасение и утешение верных. / Не остави убо и нас, с верою притекающих к тебе, / Сильвестре преподобне.

Кондак, глас 6:
Подвигом добрым подвизался еси, преподобне, / и душу твою, яко жертву чисту и непорочну, / Духу Святому принесл еси, / и по смерти твоей стадо твое духовное соблюдаеши, / и в болезнех скоро посещаеши. / Темже молим тя, преблаженне: / с лики преподобных моли Христа Бога, / да спасет православныя христианы / и подаст людем в мире глубоце устроитися, да зовем ти: / радуйся, Сильвестре, иноком духовный пастырю и наставниче.

Молитва
О честная глава, Духа Святаго обиталище и Ангелов собеседниче, преблаженне отче Сильвестре! Житием богоугодным венец славы Небесныя стяжавый и у Господа дерзновение велие имый, молися о рабех твоих, с верою твоей помощи требующих и с упованием на милосердие твое к тебе прибегающих. Испроси у Господа Человеколюбца всем людем, коемуждо для благого жительствования и спасения потребная: Церкви — мир и тишину, православным христианом — на враги победу и одоление, недужным — исцеление, сирым — вспоможение, немощствующим верою — в вере утверждение, юным — в благочестии воспитание, всем людем — безмятежие и от всех бед и скорбей избавление, воззываемым от жизни сея временныя — святое напутствие, преставльшимся — блаженное в Господе упокоение. Услыши, Богоносне, усердное моление грешных и недостойных раб твоих и милости твоя богатыя излей на ны, да, щедротами твоими обогащаеми, славим всечестное и великолепое Имя Отца и Сына и Святаго Духа, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.